Başlangıç > Yazılar > DDKO’lulara 1432 Yıl Hapis Cezası [11 Aralık 1972]

DDKO’lulara 1432 Yıl Hapis Cezası [11 Aralık 1972]

Diyarbakır’da görülen 92 sanıklı Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO) davası, 11 Aralık 1972′de sonuçlandı. Mahkeme, 66 DDKO mensubuna toplam 1432 yıl hapis ve çeşitli sürelerde sürgün cezası verdi. Komünizm ve Kürtçülük propagandası yaparak, devletin temel nizamını sarsıcı faaliyetlerde bulunmaktan yargılanan ve ceza alan DDKO’luların çoğu genç olmakla birlikte tutukluların arasında Musa Anter, Mehdi Zana, Mümtaz Kotan, İbrahim Güçlü, Sait Kırmızıtoprak, Mehmet Emin Bozarslan, Tarık Ziya Ekinci, Naci Kutlay ve Kemal Burkay gibi tanınmış Kürt aydınları da bulunmaktaydı.

DDKO davası 16-17 Ekim 1970 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da düzenlenen operasyonlarda 17 kişinin gözaltına alınmasıyla başlamıştı. Gözaltına alınanlardan 11′i bir gün sonra tutuklanırken, sonraki günlerde benzer gözaltına alma ve tutuklamalar Diyarbakır ve civar illerde gerçekleştirildi. Ek operasyonlarla tutuklu sayısı 21′e yükselen İstanbul – Ankara DDKO grubunun yargılanmasına 29 Mart 1971′de Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ancak daha sonra görevsizlik kararı verildi ve davanın Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yürütülmesi kararlaştırıldı. Bu grubun tutukluları 15 Haziran 1971′de Diyarbakır’a sevkedildi ve duruşmalarına 10 Aralık 1971′de başlandı. 46 tutuklu sanığın bulunduğu Diyarbakır, Ergani, Kozluk, Batman ve Silvan DDKO davasının ilk duruşması ise Diyarbakırdaki aynı mahkemede 5 Ocak 1972′de yapıldı ve iki grubun davası daha sonra birleştirildi. 11 Aralık 1972′de karara bağlanan davanın temyiz aşaması da uzun sürdü.Ekim 1973′te Askeri Yargıtay’a gönderilen dava süreci, 1974 affına kadar uzadı ve tutuklular af ile birlikte salıverildi.

DDKO Davası’ndan hüküm giyen Kürt gençleri, Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Cezaevinde (1973). Ayaktakiler: Ali Beyköylü, Yılmaz Balkaş, Fikret Şahin, İbrahim Güçlü. Oturanlar: Batal Bate, Mümtaz Kotan, Mahmut Kılınç, Yümnü Budak.
DDKO Davası’ndan hüküm giyen Kürt gençleri, Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Cezaevinde (1973).
Ayaktakiler: Ali Beyköylü, Yılmaz Balkaş, Fikret Şahin, İbrahim Güçlü.
Oturanlar: Batal Bate, Mümtaz Kotan, Mahmut Kılınç, Yümnü Budak.

DDKO, Mayıs 1969′da önce Ankara’da sonra İstanbul’da daha sonra da Kürt illerinde aynı amaç doğrultusunda fakat birbirinden bağımsız olarak kuruldu. DDKO ve davası kimi gözlemcilere göre iki açıdan önemliydi. Buna göre öncelikle cumhuriyet tarihinin ilk yasal Kürt gençlik örgütü olması bakımından ilgi çekici olan DDKO, yakın geçmişte Kürtlerin ayrı örgütlenmesi fikri doğrultusunda atılmış ilk adımdı. DDKO davası ile yine yakın cumhuriyet tarihinde ilk kez bir açık yargılamada Kürtler ve Kürtçülük tartışılmıştı. Savunma makamı, iddianamesinde ağırlıklı olarak Kürt ırkı ve Kürt dilinin olmadığını ileri sürmüş, DDKO’lular ise ortak savunmalarında bu iddiayı çürütmeye çalışmışlardı.

kaynak : Kurdistantime.com

Kategoriler:Yazılar Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: